Menu
2441 New Wood Drive, Oakville, ON L6H 5Y3



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
3 bed
3 bath
3parking
sqft *
Sold
List Price:
$1,158,800
Sold Price:
$1,125,000
Sold in Apr 2024
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 3 |
| Lot Size | 26.81 x 108.91 |
| Exterior | Brick"Vinyl Siding" |
| Property Tax | $3,907 |
| Basement | FullFinished |
| Dir/Cross St | Sixth Line & River Glen |
Description
Welcome to 2441 New Wood Drive. This is the second owner. A remarkable freehold townhome nestled in the desirable River Oaks community of Oakville. This meticulously maintained residence boasts three bedrooms, two and a half bathrooms, and a finished basement, providing ample space for comfortable living. The interior features a beautifully updated and remodeled kitchen, complete with stone countertop and farmhouse sink and beautiful appliances. Tastefully updated bathrooms and gleaming engineered flooring on the 1st & 2nd flr and luxury vinyl in the bsmt. Zebra blinds and updated stairs. Outside, concrete patios and an extra deep lot create the perfect setting for outdoor gatherings and relaxation. Being an end unit, this home offers privacy and tranquility, making it a true sanctuary. Don't miss the opportunity to experience the epitome of comfortable and stylish living in the heart of River Oaks, Oakville. Prepare to be impressed!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Living Room (Basement) | 2.44 X 0.91 m | |
| Laundry (Basement) | 0 X 0 m | |
| Laundry (Basement) | 0 X 0 m | |
| Bathroom (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Recreation (Basement) | 4.11 X 2.92 m | |
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Second) | 4.01 X 3.17 m | |
| Bedroom (Second) | 3.23 X 2.74 m | |
| Primary Bedroom (Second) | 4.01 X 4.42 m | |
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 4.32 X 4.19 m | |
| Kitchen (Main) | 3.48 X 3.3 m |
Broker: RE/MAX ESCARPMENT GOLFI REALTY INC.MLS®#: W8203184
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type