Menu
150 Oak Park Boulevard 420, Oakville, ON L6H 3P2



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$769,000
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 4 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $2,005 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Oak Park & Parkhaven |
Description
Experience refined urban living at Cosmopolitan Condos Oak Park in the heart of Uptown Core, one of Oakville's most vibrant, walkable communities. Steps to restaurants, pubs, shopping, and daily conveniences, including the Uptown Core Bus Terminal, with quick access to the QEW, 403 and Highway 407 ETR. Sheridan College and Oakville Trafalgar Memorial Hospital are just minutes away. This stunning top-floor condo by Ballantry Homes offers 2 spacious bedrooms, 2 full bathrooms, a versatile den, and an expansive open-concept layout ideal for modern living and entertaining. Featuring 9-ft ceilings, wide-plank flooring, and oversized windows that fill the interior with natural light. The massive living/dining room opens to a 101 sq. ft. balcony with sweeping city views and glimpses of the lake. The stylish white kitchen boasts granite countertops, stainless steel appliances, abundant cabinetry, and a large island with seating for four. Recharge in your oversized primary retreat featuring a walk-in closet and spa-like ensuite with an enormous glass shower. A generous second bedroom, a second full bath with a soaker tub/shower combination, an in-suite laundry area, an underground parking space and a storage locker complete this chic penthouse suite. Residents enjoy boutique-style amenities, including a fitness centre, party/meeting room with a kitchen and patio access, an elegant lobby with a fireplace, dual elevators, and an on-site car wash-delivering a sophisticated, low-maintenance lifestyle in a prime Oakville location.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | "Laundry Room" |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 3.3 X 2.11 m | |
| Bedroom 2 (Main) | 4.62 X 3.2 m | |
| Primary Bedroom (Main) | 5.89 X 3.1 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.86 X 3.4 m |
|
| Living Room (Main) | 9.17 X 3.45 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W12950536
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type