Menu
#423 - 150 Oak Park Boulevard, Oakville, ON L5H 3P2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 4 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St / Sixth Line |
Description
WOW!! 2 PRIMARY BEDROOMS PLUS A DEN!! Located in a prime area of Oakville, walking distance to Shopping, Restaurants Park, quick access to major highways. Features: 2 large primary Bedrooms each With En-Suite Baths, & Walk In Closets, The Den could be used as an additional bedroom has a closet as well. An Additional 2 piece Powder Rm, 9Ft Ceilings, En-Suite Laundry, Laminate Floors ThroughOut, Living And Dining Room With Walk Out To Open Balcony, Enjoy The Sunsets, View Of Escarpment, The Kitchen Features: Cappacino Cabinets, Extended Granite Counter Tops, Breakfast bar, Stainless SteelAppliances, Backsplash, comes with one underground parking spot close to the elevator and one storage locker.
Extras
For Tenants use, All Elecrical Light Fixture Window Blinds, Top Of The Line Stainless Steel Fridge, Stove, Built In Microwave And Dishwasher, Washer And Dryer, 1 Underground Parking Spot (Close To The Elevator) And 1 Storage Locker.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | None |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Powder Room (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Den (Flat) | 3.08 X 2.74 m |
|
| Bedroom 2 (Flat) | 4.86 X 3.08 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 5.17 X 3.08 m |
|
| Kitchen (Flat) | 5.17 X 2.74 m |
|
| Dining Room (Flat) | 5.47 X 4.56 m |
|
| Living Room (Flat) | 5.47 X 4.56 m |
|
Broker: IPRO REALTY LTD.MLS®#: W8049374
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type