Menu
#201 - 216 Oak Park Boulevard, Oakville, ON L6H 7S8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,995
Leased Price:
$2,950
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | TRAFALGAR RD/ OAK PARK BLVD |
Description
Located in the heart of Oak Park within distance of all amenities.Shopping Centers, Restaurants,Parks, Ponds, Trails around.It's quiet facing south. Almost 1,000 sf of upscale living space. 9'ceilings,upgraded wide plank laminate floors.Frigidaire s/s appliances,8'8"x5'8" Balcony.Visitor parking,locker,underground parking.
White Oak Secondary School.
Extras
Amenities includ party/meeting rm,exercise rm,guest suite,great rooftop terrace with barbecues perfect for entertaining,secured U/G Garage, Visitor Parking.Ideal for Commuters close to GO train & Highways.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 3.35 X 3.07 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.23 X 4.67 m |
|
| Living Room (Main) | 3.94 X -10 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.54 X 2.64 m |
|
| Dining Room (Main) | 2.82 X 2.64 m |
|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: HOMELIFE LANDMARK REALTY INC.MLS®#: W7359664
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type