Menu
#226 - 216 Oak Park Boulevard, Oakville, ON L6H 7S8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
2 bath
1parking
sqft *
Suspended
List Price:
$3,100
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd/ Oak Park Blvd |
Description
Elevate your living experience with this stunning 2-bedroom plus Den condo in the heart of Oakpark, where luxury meets convenience. Boasting breathtaking escarpment views, this residence features an open-concept layout that exudes elegance. The spacious bedrooms are complemented by a versatile den, perfect for a home office or extra relaxation space. Experience beautiful kitchen, equipped with stainless steel appliances, granite countertops. The convenience of in-suite laundry, underground parking enhances your living experience. Exclusive building amenities include a modern gym, party room, guest suite, and a rooftop patio offering panoramic views. Located in the vibrant Uptown Core, you're just steps away from parks, trails, shopping, and dining options. Easy access to major transportation routes makes commuting a breeze. This condo unit is not just a home, but a lifestyle choice for those seeking the perfect blend of beauty, convenience, and luxury in Oak Park.
Extras
Fridge, Stove, Dishwasher, Washer, Dryer, Blinds, Elfs. Facilities Include Gym, Party Room, Guest Suite & Rooftop Patio. Steps To All Amenities & Several Restaurants. Commute With Ease W/Close Proximity To Major Hwys & TransitDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Flat) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 2 (Flat) | 8.1 X 13.5 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 10 X 19.5 m |
|
| Den (Flat) | 8.4 X 8 m |
|
| Kitchen (Flat) | 8.4 X 8.1 m |
|
| Dining Room (Flat) | 10.6 X 21.9 m |
|
| Living Room (Flat) | 10.6 X 21.9 m |
|
Broker: EXP REALTYMLS®#: W8120328
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type