Menu
2005 Oak Springs Road, Oakville, ON L6H 5P9

Login Required
Create an account or to view all Images.
6 bed
5 bath
6parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,158,888
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 6 |
| Lot Size | 48.03 x 142.59 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $10,560 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Upper Middle/Oak Springs |
Description
Welcome to 2005 Oak Spring Road In Sought After River Oaks! Offers over 5600 Square Feet Finished Luxury Living Space! Built By Award Winning Alterra Developer! Deep Large Lot (48 feet X 142 Feet) Back into Ravine With Mature Trees All Around Offering Plenty Of Privacy. This Beautiful Home Offers Five Bedrooms, Five Bathrooms! Primary Ensuite Spa Style Bathroom with Heated Floor and Fireplace (2024). Updated Kitchen With Quartz Counter Tops, Upgraded Moldings & Pot Lights, Unique Circular Staircase With 2 Storey Glass Block Wall. Professionally Open Concept Finished Basement With Fireplace, A Bedroom and 3pc Bathroom. Excellent For Entertaining! Professional Landscaping, Backyard Oasis With Pioneer Pool, Hot Tub, Koi Pond. Natural Gas To Bbq And Fire Pit, Endless Extra, Security Cameras. Windows On West side (2019). New Shingles (2012), Furnace & Hwt (2018). Salt Water System For Pool (2015), New Pool Lining (2026). Excellent Schools District. Sheridan College, Walking Trails, Shopping Mall, Lake, HWY'S, GO Station, Parks, Enjoy This Muskoka Style Backyard For Hot Summers. Must See!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Fireplace | 3 |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | Inground |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Basement) | 6.1 X 4.2 m |
|
| Recreation (Basement) | 8.8 X 8.2 m |
|
| Bedroom 5 (Second) | 3.66 X 3.45 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.51 X 3.35 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.52 X 4.72 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.27 X 4.11 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.64 X 4.72 m |
|
| Kitchen (Ground) | 5.7 X 4.11 m |
|
| Library (Ground) | 3.96 X 3.51 m |
|
| Family Room (Ground) | 5.03 X 4.11 m |
|
| Dining Room (Ground) | 5.18 X 4 m |
|
| Living Room (Ground) | 5.49 X 3.45 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W13207270
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type