Menu
#709 - 297 Oak Walk Drive, Oakville, ON L6H 3R6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,200
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 7 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Trafalgar |
Description
Beautiful Oak & Co! This bright and spacious 2 bedrm suite features 2 bathrms, a large open concept living area with gorgeous unobstructed SE views down to the lake. Huge open terrace for outdoor living & balcony! Chic Finishes, Master Bed With W/I Closet & 3Pc Ensuite, Locker & Underground Parking. Steps To All Amenities, Oakville Hospital, Hwy & Go Train. Photos are of unit empty for suggestive purposes. Tennant furniture in unit. Corner Unit.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Foyer (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Flat) | 3.02 X 2.68 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.2 X 3.1 m |
|
| Dining Room (Flat) | 7.3 X 5.02 m |
|
| Living Room (Flat) | 7.3 X 5.02 m |
|
| Kitchen (Flat) | 7.3 X 5.02 m |
|
Broker: MAPLE RING REALTY INC.MLS®#: W6779972
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type