Menu
#412 - 297 Oak Walk Drive, Oakville, ON L6M 6Z3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$629,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 4 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $2,259 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar / Dundas |
Description
Welcome Home to the Heart of Uptown Oakville! Features the Most Sought After Floor Plan of a 1+1 Bedroom, 1 bath open concept unit with unobstructed views! 668 SQ FT + 135 ft terrace. THIS UNIT IS A MUST SEE!
Extras
An Exquisite Experience Waiting to Unfold At Oak and Co! 11 ft ceilings with Great Unobstructed Views!Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Surface |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | North East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Dining Room (Flat) | 6.84 X 3.09 m |
|
| Living Room (Flat) | 6.84 X 3.17 m |
|
| Den (Flat) | 2.59 X 2.34 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.28 X 3.03 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.13 X 2.36 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REALTY PLUSMLS®#: W7273052
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type