Menu
#910 - 297 Oak Walk Drive, Oakville, ON L6H 6Z3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,000
Leased Price:
$3,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 9 |
| Exterior | Concrete"Metal/Steel Siding" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar/Dundas |
Description
Welcome to Trendy Oak&Co Building on Dundas/Trafalgar! Enjoy Great Quality of Life in this Stunning 2 bedroom, 2 Bath Condo with 9 Ft. Ceilings and beautiful laminate flooring throughout. Fabulous Clear Views to the Lake and Surroundings incl. Toronto from the Balcony. Easy Open Concept Living with Modern Kitchen and S/S appliances. Attractive Split Bedroom Layout. Primary Bedroom features W/I Closet and Ensuite 3-piece Bathroom. Large 2nd Bedroom and Large Separate 4 piece Bathroom with access to Washer/Dryer. Prime and Convenient location just steps away from The Go Bus Station, Groceries, Shopping, Restaurants and Entertainment with easy access to all Major Highways. Underground Parking. Custom blinds throughout with blackouts in the bedroom.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Flat) | 0 X 0 m | |
| Bedroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W7285992
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type