Menu
#901 - 297 Oak Walk Drive, Oakville, ON L6H 6Z3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,300
Leased Price:
$2,300
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 9 |
| Exterior | InsulbrickOther |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar & Dundas |
Description
Stunning Oak & Co Condo! 1Bed & 1 Bath In Trendy Uptown Core Of Oakville. Spacious Living Area With Large Windows For Lots Of Natural Light & Walk Out To Balcony With Views Of Lake. The Generous Bedroom Features Large Closet & Window; Large Bathroom With Quartz Counters & Deep Soaker Tub; . Stylish White Kitchen W/Ss Appliances, Quartz Counters, Subway Tile Backsplash. /Beautiful Laminate Flrs, Custom Blinds, Quartz Counters/, Laundry/Storage Room Is Walk In With Lots Of Additional Space 1 Locker & 1 Underground Parking Space Desirable Upper Oakville Neighbourhood Walk To All Amenities: Shops/Restaurants/Trails & Parks. Easy Access To Go; Tenant Pays Utilities, Tenant Insurance, No Smoking, No Pets. Please Provide Rental Application, Credit Check, Photo Id, Employment Letter& References
Extras
Tenant Pays Utilities, Tenant Insurance, No Smoking, No Pets. Please Provide Rental Application, Credit Check, Photo Id, Employment Letter& ReferencesDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Main) | 1.5 X 2.44 m |
|
| Laundry (Main) | 1.96 X 2.44 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.58 X 3.1 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 3.48 X 3.12 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.05 X 3.12 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W7320628
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type