Menu
#808 - 297 Oak Walk Drive, Oakville, ON L6H 3R6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$849,999
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 8 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $3,088 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd and Oak Walk Dr |
Description
Step into the corner unit condo and be greeted by an impressive design that combines contemporary aesthetics with functionality. The open-concept layout has 2 bedrooms and 2 full baths. Laminate floors through-out, 9' ceilings with pot lights, stainless steel fridge. Steps to shopping, cafes, restaurants, grocery stores and banks. Additionally, the condo is within proximity to schools, transit, Go train station, Hwy 407 and Hwy 403.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | North East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Flat) | 3.13 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.3 X 3.17 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.35 X 2.68 m |
|
| Dining Room (Flat) | 8.2 X 3.17 m |
|
| Living Room (Flat) | 8.2 X 3.17 m |
|
Broker: RE/MAX ABOUTOWNE REALTY CORP.MLS®#: W8019210
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type