Menu
#2504 - 297 Oak Walk Drive, Oakville, ON L6H 3R6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,700
Leased Price:
$2,700
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 25 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Trafalgar |
Description
Enjoy Sunset In This 12 Ft High Ceiling Almost New, Beautiful Penthouse Corner Unit Located At Oakville Uptown Town Core Area. This 2 Bedroom 1 Washroom Very Spacious Upgraded 748 Sf Corner Unit With Balcony Is Flooded With Natural Light view. 24-Hour Concierge Service With Top-Of-The Line Amenities, Fitness. Walk-distance To Parks, Shopping, Walmart, Real Canadian Superstore, Longo's, Banks, Restaurants, Public Transit, LCBO and White Oak SS. Minutes Drive To Major Hwy 403 and QEW, Go Bus / Go Train Station, movie theatre, Costco and Much More! The nearby facilities will make you feel that this place is the most convenient you have ever experienced. Don't miss unit !
Extras
Landlord Provide The Stainless Steel Appliances - Fridge, Oven Range, Microwave Hood, Dishwasher; And Washer & Dryer.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Ground) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 2 (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Ground) | 0 X 0 m |
|
Broker: FIRST CLASS REALTY INC.MLS®#: W8035230
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type