Menu
#1005 - 297 Oak Walk Drive, Oakville, ON L6H 3R6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$658,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Common Element Condo |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 10 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $2,167 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas Street / Trafalgar Rd |
Description
Welcome To One Of The Most Desirable Condominiums In Oakville In The Heart Of Uptown Core Oakville!, 1 Bed + Den Condo with 1 Parking and 1 Locker! With Extended Open Balcony and Unobstructed Beautiful View. Conveniently Located By All Sought After Amenities - Shopping Centres, Parks, Recreational Centres, Hospital, Major Highways, Schools, and More. Inside This Remarkably Designed Condo Is An Upgraded Open Concept Layout Enhanced With Smooth 9ft Ceilings, Large Windows, Paneled Kitchen Cabinets and Luxury Laminate Floors. The Bespoke Paneled Kitchen Designed With Quartz Countertops and Stainless Steel Appliances Invites You To Create Memorable Moments While Savouring The Joy Of Cooking With Loved Ones. Spacious Bedroom With Mirrored Closet Provides The Perfect Space For Some Rest and Relaxation While The Den Around The Corner Is Ideal For A Home Office Or A Secondary Bedroom/Nursery. Just move in and enjoy the luxury living in Oakville.
Extras
Building Amenities Include 24 Hour Concierge, Rooftop Deck, Main Floor Lobby, Main Floor Library Lounge, Party Rm, State Of The Art Fitness Centre, Discovery Den and Ample Visitor Parking.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 1.93 X 1.65 m |
|
| Bedroom (Main) | 3.73 X 3.07 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.05 X 2.69 m |
|
| Dining Room (Main) | 8.08 X 3.1 m |
|
| Living Room (Main) | 8.08 X 3.1 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REALTY PLUSMLS®#: W8089340
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type