Menu
#1108 - 297 Oak Walk Drive, Oakville, ON L6H 3R6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$849,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 11 |
| Exterior | ConcreteBrick |
| Property Tax | $3,131 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd/Dundas St W |
Description
Unveil the Epitome of Luxury Living: Step into the pinnacle of sophistication with our newly listed corner unit - a stunning 2-bedroom, 2-bathroom condominium that redefines elegance. Boasting breathtaking views of the Toronto skyline and Lakeshore, this gem features expansive glass windows that invite natural light to dance across every inch of its impeccably designed space. With a private balcony and a separate kitchen tailored for the culinary enthusiast, this is more than a home - it's a sanctuary in the sky. Live the Life You Deserve: Imagine a lifestyle where every convenience is just steps away. Nestled in a vibrant neighborhood, this luxurious condominium offers immediate access to a bustling plaza, an array of shopping options, gourmet restaurants, and essential services, Public Transit Hub. Proximity to colleges, schools, and a trusted hospital ensures that your educational and healthcare needs are effortlessly met. Your extraordinary life begins here.
Extras
24 Hours Concierge, Yoga and Gym Room, Outdoor Pool . Public Bus is in Front of the building, banks, and all major shops and groceries.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 10.3 X 9 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 10.5 X 10.8 m |
|
| Kitchen (Main) | 11 X 8.8 m |
|
| Dining Room (Main) | 27.1 X 14 m |
|
| Living Room (Main) | 27.1 X 14 m |
|
Broker: CENTURY 21 GREEN REALTY INC.MLS®#: W8276640
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type