Menu
#309 - 2301 Parkhaven Boulevard, Oakville, ON L6H 6V6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Expired
List Price:
$699,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $2,700 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Glenashton And Parkhaven |
Description
A Corner Unit In The Oak Park Area. Beautifully Maintained And Updated, Bright, Two-Bedroom Condo In Popular Oak Park In River Oaks, In A Boutique Style Low-Rise Building. This Unit Is Painted In A Modern Hue With Medium Wood-Grained Flooring Throughout. It Also Boasts An Updated Kitchen With Granite Counter Tops And A Balcony Off The Living Area Through Sliding Doors. The Master Bedroom Features A Full Wall Of Mirrored Closets - No Shortage Of Storage Here. Includes 1 Parking Spot And 1 Locker.
Extras
Front & Back Entrances to Building and Visitor Parking At Back.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 2.49 X 3 m |
|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 4.37 X 2.87 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.64 X 1 m |
|
| Dining Room (Main) | 2.64 X 1.93 m |
|
| Living Room (Main) | 3.89 X 6.2 m |
|
Broker: FIRST CLASS REALTY INC.MLS®#: W6751578
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type