Menu
#14 - 2361 Parkhaven Boulevard, Oakville, ON L6H 7S7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,400
Leased Price:
$3,400
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 1 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas And Oak Park Blvd |
Description
Spacious & Modern 3 Bedroom, 3 Washroom Townhouse In Top Schools Area -- White Oaks Secondary School. Close to Schools, Shops, Go Train, Hwy 403 and QEW. Walking distance to Post's Corners Public School, St. Andrew Elementary School, Holy Trinity Secondary School, Walmart, The Real Canadian Superstore, Starbucks, RBC bank, Dollarama And More! Countless Upgrades With Granite Counter Tops & Backsplash And Grohe (German) Faucets, High End Kitchen Appliances (GE Gas Stove , Kobe Hood, Bosch Dishwasher And Lg Refrigerator), Also Whole House High End Water Softener And Water Filtration system is available. Newly 2023 installed heap pump is available for extra cost saving (gas furnace is also available)Also Offers A Rare 2 Car Garage. Don't Forget To Enjoy The Peaceful Large Outdoor Balcony. Book Your Showing Asap!
Extras
Landlord To Pay Maintenance Fee Which Includes Common Elements And Building Insurance.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m |
|
| Foyer (Main) | 3.26 X 1.92 m |
|
| Bathroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 3.36 X 2.43 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3.2 X 3.04 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.9 X 2.77 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Second) | 5.79 X 3.74 m |
|
| Living Room (Second) | 5.86 X 5.81 m |
|
Broker: DREAM HOME REALTY INC.MLS®#: W8113684
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type