Menu
2048 Peak Place, Oakville, ON L6H 5T2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
6 bed
4 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,199,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 65.62 x 99.8 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $8,540 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Trafalgar And River Oaks |
Description
Welcome to 2048 Peak Pl, a meticulously renovated modern masterpiece nestled against a serene ravine backdrop. This stunning home offers close to 5,500 sqt of luxury living space, redesigned top-to-bottom with high-end materials and impeccable detail. The chef's kitchen boasts custom cabinetry, Caesar Stone quartz countertops, La Cornue gas range, JennAir integrated refrigerator, and other premium built-in appliances. An open-concept layout, impressive two-story great room, custom glass partitions, expansive heritage windows, and 5-inch plank solid white oak hardwood flooring throughout create a fresh, modern, sun-filled oasis. Luxurious bathrooms with exquisite marble tiling, custom remote-controlled window coverings, and cozy gas fireplaces offer resort-style living. Step outside to enjoy a heated in-ground pool, hot tub, and meticulously maintained gardens. Two separate offices provide ideal work-from-home spaces, a comprehensive sprinkler system, and more. Perfectly blending modern luxury and welcoming warmth, 2048 Peak Pl epitomizes sophisticated living for those who appreciate the finer details in life.
Extras
roof 2020, furnace/ac, pool heater, salt chlorinator, sand filter 2019Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | Inground |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Exercise Room (Basement) | 4.15 X 3.66 m |
|
| Bedroom (Basement) | 4.32 X 3.66 m |
|
| Recreation (Basement) | 9.63 X 4.91 m |
|
| Office (Second) | 4.16 X 2.62 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.23 X 4.72 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.75 X 3.55 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 5.8 X 3.56 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.2 X 4.9 m |
|
| Family Room (Main) | 4.4 X 4.4 m |
|
| Kitchen (Main) | 8.61 X 3.15 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.5 X 3.4 m |
|
| Living Room (Main) | 5.2 X 4.04 m |
|
Broker: HOMELIFE LANDMARK REALTY INC.MLS®#: W8222542
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type