Menu
2080 pelee Boulevard, Oakville, ON L6H 5N8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
4 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,769,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 49.21 x 124.67 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $6,487 |
| Basement | "Finished with Walk-Out" |
| Dir/Cross St | Trafagar/River Oaks |
Description
Beautiful Japanese maple tree welcome you home everyday! Fantastic sun-filled 4+1 bedroom, 3.5 bath detached home w/finished walkout basement on a quiet street in desirable River Oaks! Offering over 3000 sqft of living space w/large, bright prime room &spacious bedrooms, elegant kitchen w/SS appliances, quartz counter, back splash and tons of storage. Carpet-free all throughout! Fresh painting, new hardwood stairwell, new dish washer, new roof, etc. Enjoy your summers w/Private fully fenced backyard Oasis boasts Inground salt water pool &waterfall surrounded by stone interlock/Rockery/gardens. Easy access to major highways, 2 rec centres, Oakville GO and plenty of great amenities. Close To Sheridan College, famous Holy Trinity H.S., White Oaks HS & Elementary Schools. You'll LOVE this home!
Extras
All existing SS appliances: Oven, Fridge, microwave oven, dish washer. Washer/dryer. All existing California shutters, ELFS and Pool equipment.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | Inground |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 3.28 X 2.74 m |
|
| Kitchen (Ground) | 3.65 X 3.4 m |
|
| Bedroom (Basement) | 5 X 2.75 m |
|
| Recreation (Basement) | 6.95 X 4.2 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.55 X 2.9 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.6 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.87 X 4.47 m |
|
| Family Room (Ground) | 5.45 X 3.4 m |
|
| Breakfast (Ground) | 5.4 X 2.6 m |
|
| Living Room (Ground) | 5.4 X 3.4 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE PEACELAND REALTYMLS®#: W7042644
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type