Menu
2067 Pen Street, Oakville, ON L6H 3L2



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
3 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,399,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 49.38 x 115.16 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $6,518 |
| Basement | FullUnfinished |
| Dir/Cross St | Upper Middle Road East AND Sixth Line |
Description
DESIRABLE RIVER OAKS SETTING! ORIGINAL OWNERS - FIRST TIME ON THE MARKET! QUIET, FAMILY-FRIENDLY STREET! EXCEPTIONAL CURB APPEAL! Welcome to 2067 Pen Street, a four bedroom family home nestled in a sought-after neighbourhood surrounded by parks, ravines, and extensive trail systems. The thoughtfully designed main level features spacious open concept living and dining rooms, kitchen with abundant cabinetry, bright oversized breakfast area with walkout to patio, and a cozy family room with a brick woodburning fireplace. A powder room and laundry room with side yard access complete the main level. The upper level offers a large primary bedroom with walk-in closet and three-piece ensuite, three additional bedrooms, and a four-piece main bathroom. Additional highlights include a hardwood staircase with carpet runner, newer furnace and central air conditioner (2025), eavestroughs complete with leaf protection, roof (2022), and windows (2016). The private fully fenced backyard features mature trees and a concrete patio - an ideal space for play and relaxation. Prime family-oriented location close to top-rated schools including River Oaks Public School, Rotherglen School, Holy Trinity Catholic Secondary School, and White Oaks Secondary School. Enjoy convenient access to parks, trails, transit, major highways, and the GO Train. 2067 Pen Street presents a wonderful opportunity to personalize and create your ideal family home in the heart of one of Oakville's most established and desirable communities. (certain images have been virtually staged)
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Second) | 2.31 X 2.08 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.2 X 4.11 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.2 X 3.84 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.81 X 2.74 m |
|
| Bathroom (Second) | 2.31 X 2.08 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.66 X 6.6 m |
|
| Laundry (Main) | 2.64 X 2.31 m |
|
| Bathroom (Main) | 1.47 X 1.32 m |
|
| Family Room (Main) | 5.99 X 3.45 m |
|
| Breakfast (Main) | 5.18 X 3.58 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.87 X 3.71 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.81 X 3.63 m |
|
| Living Room (Main) | 5.77 X 3.63 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W13162924
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type