Menu
2460 Post Road 8, Oakville, ON L6H 0J2

Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,599
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | A |
| Exterior | Brick"Vinyl Siding" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Sixth |
Description
Conveniently-Located 2-Bedroom 2-Floor Unit Awaits You In Desirable River Oaks! Close To Shopping, Gym, Schools, Oakville Hospital, Parks, Nearby Highway Access To 407 & Qew. Secured Underground Parking Spot. Tenants pays all Utilities include water heater rental. Tenant must purchase Contents and Liability Insurance for the entire lease term.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Second) | 3.75 X 2.68 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.4 X 3.02 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.68 X 2.45 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.25 X 3.32 m |
|
| Living Room (Main) | 5.25 X 3.32 m |
|
Broker: iCloud Realty Ltd.MLS®#: W13038094
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type