Menu
2472 Post Road 8, Oakville, ON L6H 0K1



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,550
Listed on Mar 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Brick"Vinyl Siding" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & 6th Line - Trafalgar |
Description
Spectacular, Quiet Home in Prestigious Uptown River Oaks. Approximately 1,000 sq. ft. of beautifully maintained living space featuring tasteful decor and a bright, spacious open concept layout. Enjoy a modern kitchen with granite countertops and laminate flooring throughout. Step out onto a lovely private balcony perfect for relaxing or entertaining. Located in a highly sought-after area with access to top-rated French and English schools, as well as nearby parks, ponds, and scenic trails. Conveniently close to the hospital, public transit, and GO Station, with easy access to Highways 403, 401, and 407.Just a short walk to shopping centres, cafes, plazas, and some of the area's best restaurants. Experience comfortable living in a vibrant, safe, and welcoming community. Gently lived in and exceptionally well cared for.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Upper) | 4.56 X 3.21 m |
|
| Bedroom 2 (Upper) | 3.06 X 2.73 m |
|
| Bathroom (Upper) | 2.46 X 1.53 m |
|
| Laundry (Upper) | 1.83 X 1.08 m |
|
| Other (Main) | 1.23 X 0.93 m |
|
| Foyer (Main) | 3.06 X 1.53 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.73 X 2.46 m |
|
| Powder Room (Main) | 1.83 X 0.93 m |
|
| Great Room (Main) | 5.28 X 3.36 m |
|
Broker: SUTTON GROUP REALTY SYSTEMS INC.MLS®#: W12932874
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type