Menu
2488 Post Road 21, Oakville, ON L6H 0K1



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,450
Leased Price:
$2,400
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Sixth Line |
Description
Modern 2 Bed 2 Bath Townhome for Lease in Uptown Oakville Perfect for Young Professionals and Small Families. Located near Dundas & Trafalgar in a highly sought-after neighborhood with top-rated schools, parks, and excellent transit access. Bright, open-concept layout with hardwood floors throughout, a modern kitchen with high-end stainless steel appliances, and a sun-filled living/dining area with walk-out to a private patio. Includes in-suite washer/dryer, central A/C, underground parking, and locker. Steps to Oak Park with trails, playgrounds, dog park, and community garden. Walking distance to Walmart, Superstore, LCBO, restaurants, recreation centers, and Oakville Hospital. Easy access to Hwy 403/407/QEW and GO Transit. A move-in ready home offering comfort, style, and convenience.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | None |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 2.77 X 3.03 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.32 X 3.64 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.76 X 2.71 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.65 X 5.21 m |
|
| Living Room (Main) | 3.65 X 5.21 m |
|
Broker: HOMELIFE/MIRACLE REALTY LTDMLS®#: W12949718
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type