Menu
#3 - 2444 Post Road, Oakville, ON L6H 0J2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$685,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | "Brick Front" |
| Property Tax | $2,798 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Post Road |
Description
RENOVATED! Condo Townhome in High Demand Area! Perfect for First Time Buyers, Singles or Seniors. One Level Open Concept Layout. New Flooring, Gallery S/S Appliances, Fixtures, Base Boards, Quartz Countertop, Ceramic Back Splash, Bathroom Vanities, Toilets, Mirrors and Shutters! This Place Does Not Disappoint! Walking Score 9 to Parks, Stores, Banks, Restaurants, Hospital and Transit. Double Door Walk Out To Patio With Gas Outlet For Bbq And Enough Space For Outdoor Seating. Secure Underground Parking at your Door Step, Professionally Landscaped and Low Maintenance Fees! See Attached Document For List of Upgrades.
Extras
Frigidaire Gallery Series S/S Fridge, S/S oven, S/S Dishwasher, S/S Microwave, White Washer/Dryer, California Shutters, All Light FixturesDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Ground) | 3.81 X 2.64 m |
|
| Primary Bedroom (Ground) | 5.79 X 3.1 m |
|
| Kitchen (Ground) | 4.11 X 3.15 m |
|
| Dining Room (Ground) | 6.4 X 4.08 m |
|
| Living Room (Ground) | 6.4 X 4.08 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W8103924
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type