Menu
#1 - 2460 Post Road, Oakville, ON L6H 0J2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,820
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas / Sixth Line |
Description
Step into 2460 Post Road and discover a bright corner townhome with a clear view. It's freshly painted, boasting hardwood floors, a sleek kitchen with stainless appliances, and a full-size washer and dryer. Enjoy the spacious deck accessed from the living room, and ample storage in the large front hall closet. With nearly 1000 sq ft, it offers roomy bedrooms and is conveniently close to grocery stores, restaurants, and coffee shops.
Extras
Close To Hwy 5/407/Qew & Public Transit.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: RE/MAX PROFESSIONALS INC.MLS®#: W8105994
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type