Menu
#1 - 2472 Post Road, Oakville, ON L6H 0K1



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,800
Leased Price:
$2,800
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Sixth Line |
Description
Fabulous Open Concept 2 Bdrm 2 Bath Condo Townhouse W 1028 sq ft Located In Oakville Uptown Core (6th Line & Dundas). In High Ranking School Boundary. Spacious Great Room With South Looking Balcony. Wood Floor. Large Kitchen With 5 Appliances, Laundry On The 2nd Floor. 1 Underground Parking Level A #298, 1 Locker Level A #429. Easy Access To Qew And 407. Close To Sheridan College, Oakville Hospital, Walmart, Lcbo, Parks, Bank And Shopping Mall.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m | |
| Laundry (Second) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 2 (Second) | 3.4 X 2.5 m |
|
| Bedroom (Second) | 3.6 X 3.2 m |
|
| Kitchen (Main) | 3 X 2.6 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.9 X 3.21 m |
|
| Great Room (Main) | 5.9 X 3.21 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W6094776
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type