Menu
313 River Glen Boulevard, Oakville, ON L6H 5X9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
5 bath
7parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,829,888
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 7 |
| Lot Size | 47.59 x 118.26 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $6,403 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Towne/River Glen |
Description
Enough Cannot Be Said About This Absolutely Stunning Family Home, Nestled In The Incredibly Charming & Highly Sought After Community Of River Oaks! Home To One Of Oakville’s Best Neighbourhoods - 313 River Glen Blvd Offers Exceptional Character, Size & Style - Truly Making This Property The Perfect Place To Call Home! A First Glance Captures The Stunning Curb Appeal, Where A Timeless Colonial Facade Invites You Inside To Experience An Elegant & Extremely Functional Main Floor Layout! Defined By It’s Well Appointed & Incredibly Bright Living Spaces, This Beautiful Executive Home Makes Both Entertaining & Family Time Come Easy! Expanding Nearly 4500 Square Feet Of Finished Living Space, Growing Families Will Love The Modern Eat-In Kitchen Loaded With S/S Appliances, 4+1 Generous Sized Bedrooms With 3 Full Bathrooms On The 2nd Floor, Large Fully Finished Basement & Scenic Yet Shaded Backyard Retreat!
Extras
Only Steps Away From This Truly Beautiful & Move-In Ready Property Awaits Top Ranked Schools, Lush Parks/Trails, Transit, Shopping & So Much More. The Perfect Combination Of Dream Home & Unbeatable Location Has Arrived, Don’t Miss It!Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 8.47 X 7.9 m |
|
| Bedroom 5 (Basement) | 3.62 X 3.08 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 7.21 X 3.75 m |
|
| Kitchen (Main) | 5.94 X 3.87 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 6.06 X 2.99 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.27 X 3.48 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 6.06 X 3.13 m |
|
| Family Room (Main) | 6.36 X 3.97 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.19 X 3.43 m |
|
| Living Room (Main) | 4.73 X 3.43 m |
|
| Office (Main) | 4.74 X 2.76 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE PREMIUM ONE REALTYMLS®#: W8054708
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type