Menu
234 River Oaks Boulevard, Oakville, ON L6H 3X4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
4 bath
4parking
sqft *
Leased
List Price:
$4,500
Leased Price:
$4,200
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 34.55 x 123.3 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Neyagawa/Upper Middle |
Description
Welcome To 234 River Oaks Boulevard West! This Inviting 4-Bedroom, 2+2 Bathroom Home And Full Finished Basement. Quiet Corner Unit Offers Exceptional Family Living. Located In Famous White Oaks School District. Owned Hot Water Tank.
Extras
Inclusions: Dishwasher, Ss Stove, Ss Microwave, Washer & Dryer (Dec 2019), Elf, Ss Fridge (As Is Ice Maker), TV and Speaker bar, extra fridge in the basementDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | No |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Utility Room (Basement) | 4.32 X 3.28 m | |
| Office (Basement) | 7.01 X 3.02 m | |
| Recreation (Basement) | 6.83 X 5.36 m | |
| Bedroom 4 (Second) | 4.24 X 2.72 m | |
| Bedroom 3 (Second) | 3.38 X 3.12 m | |
| Bedroom 2 (Second) | 3.38 X 3.12 m | |
| Primary Bedroom (Second) | 6.88 X 3.35 m |
|
| Laundry (Main) | 2.31 X 2.03 m |
|
| Family Room (Main) | 4.88 X 3.88 m |
|
| Living Room (Main) | 5.33 X 3.33 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.53 X 3.1 m |
|
| Kitchen (Main) | 5.33 X 3.45 m |
|
Broker: BAY STREET GROUP INC.MLS®#: W7017026
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type