Menu
243 Ross Lane, Oakville, ON L6H 5E6



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
3 bed
3 bath
3parking
sqft *
Sold
List Price:
$1,048,800
Sold Price:
$999,800
Sold in Dec 2023
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Semi-Detached |
| Total Parking Spaces | 3 |
| Lot Size | 34.45 x 116.47 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $4,116 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Towne Blvd And Mcdowell |
Description
This captivating 3-bedroom, 2.5-bathroom semi-detached home graces a tranquil, family-friendly River Oaks street. Showcasing ample living and dining space, the main level boasts exquisite maple hardwood floors and a sunlit kitchen area with expansive windows, offering a seamless connection to the vast and stunning backyard. Nestled on a rare 34 x 116 ft lot, this residence provides unparalleled privacy and convenient garage access. Plus, a finished basement adds to the appeal. Its superb location offers proximity to excellent schools, picturesque trails, inviting parks, and a recreational center truly an exceptional find!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Basement) | 0 X 0 m | |
| Recreation (Basement) | 4.27 X 3.05 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.48 X 2.59 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.48 X 2.59 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.99 X 3.02 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.24 X 2.29 m |
|
| Dining Room (Main) | 2.72 X 2.62 m |
|
| Living Room (Main) | 6.1 X 2.8 m |
|
Broker: RE/MAX PLUS CITY TEAM INC.MLS®#: W7324932
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type