Menu
#203 - 275 Roxton Road, Oakville, ON L6H 0K9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
2parking
sqft *
Expired
List Price:
$819,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $2,700 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar & Glenashton |
Description
A Beautiful 2-Bed, 2-Bath, 2-Parking Town, Nestled In A Family-Friendly Community: River Oak. Approximate 997 Sq Ft; Gorgeous Finishes And Open Concept Layout With 9 Ft Ceilings, Laminated Flooring, Trendy Paint Tones, Upgraded Light Fixtures And An Immense Amount Of Lights. The Gorgeous Kitchen Is 100% Ready With Quartz Counters, S/S Appliances, Dark Chocolate Cabinetry And A Matching Backsplash. Open Concept Layout Is Great For Entertaining, And Only Exceeded By The Enormous Outside Balcony (10 By 20Ft) With Gas Line For Bbq. Large Sized Bedrooms Including A Master That Is Large Enough To Have An Office Area, Also Outfitted With An Ensuite Bathroom And A Huge 6 By 6Ft Walk-In Closet. High-Ranking Schools, Varieties Of Parks And Miles Of Trails A "Stone's Throw" Away! Walk To Uptown Core With All Modern Convenience.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m | |
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 2.95 X 2.64 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.35 X 3 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.2 X 2.74 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.94 X 4.47 m |
|
| Living Room (Main) | 5.94 X 3.25 m |
|
Broker: MEHOME REALTY (ONTARIO) INC.MLS®#: W7005786
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type