Menu
#7 - 2579 Sixth Line, Oakville, ON L6H 0H7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,700
Leased Price:
$2,650
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas And Sixth Line |
Description
Gorgeous 2 Bedroom Unit Boasts An Updated Kitchen With Stainless Steel Appliances, Granite Counters & Breakfast Bar. Primary Bedroom Features A Walk-in Closet & 2 Piece Ensuite. Open Concept 1-Level Layout With Combined Living & Dining Room And Large Walk-Out Balcony. No Stairs. Great Location In Prestigious Oakville, Close To All Amenities, Hospital & Highways. One underground Parking included
Extras
Fridge, Stove, Microwave, B/I Dishwasher, Stacked Washer/Dryer, Window Blinds. Large Ensuite Storage. 1 U/G Parking.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Ground) | 3.51 X 2.64 m |
|
| Primary Bedroom (Ground) | 4.27 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Ground) | 3.35 X 2.44 m |
|
| Great Room (Ground) | 5.79 X 3.38 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W7221796
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type