Menu
#1408 - 2481 Taunton Road, Oakville, ON L6H 3R7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,950
Leased Price:
$2,950
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 14 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Trafalgar |
Description
Your Opportunity To Rent Brand New, Bright And Spacious, Never Lived In 2 Bedroom, 1 Bathroom Unit With Breathtaking Views. Unit Features Laminate Flooring Throughout! Living Open To A Balcony With A Panoramic View Of South/ West Oakville! Open Concept Living/ Dining/ Kitchen With Stainless Steel Appl! Steps To All Amenities, Public Transit, Entertainment, Grocery Stores, Parks & Trails. Mins To Oakville Hospital, Go Train, Highways, Sheridan College & More! Future Amenities Include A Kid Zone, Party Room, Meeting Room, Gym, Games Room, Theatre, Outdoor Pool.
Extras
S/S Fridge, S/S Stove, S/S Dishwasher, S/S Microwave, Washer & Dryer. Parking And Storage Locker Included. Brand New Blinds Throughout The Condo Unit.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | Uptown Core |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Ground) | 0 X 0 m |
|
Broker: SAVE MAX UNIVERSAL REALTY, BROKERAGEMLS®#: W6008093
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type