Menu
#246 - 2485 Taunton Rd Road, Oakville, ON L6H 3R8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Suspended
List Price:
$699,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Concrete"Metal/Steel Siding" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Trafalgar |
Description
View Multimedia Tour ** Absolute Showstopper ** Beautiful 2 Bedroom 2 Bathroom Condo Apartment Situated In The Highly After Sought Area Of Up Town Core Oakville ** 9 Feet Ceiling * Laminate Floors Through-Out * A Very Bright And Modern Open Concept Layout * Kitchen With Stainless Steel Appliances, Backsplash And Over The Range Microwave * Stacked Washer & Dryer * Balcony With A Tremendous View *
Extras
Close Proximity To All Amenities, Schools, Parks, Shopping, Restaurants, Highways Minutes From Oakville Trafalgar HospitalDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Flat) | 0 X 0 m |
|
Broker: SHAHID KHAWAJA REAL ESTATE INC.MLS®#: W7041400
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type