Menu
2485 Taunton Road 349, Oakville, ON L6H 3R8



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$499,786
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $2,279 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar/Dundas |
Description
Introducing a stunning open-concept 1 bed plus den & modern 4 piece bathroom. Located in Oakville's Uptown Core, at the corner of Dundas and Trafalgar. Features a contemporary kitchen equipped with built-in appliances, elegant quartz countertops, 9' ceilings, large windows, and the added convenience of in-suite laundry. Step out onto the balcony for a breath of fresh air. Indulge in resort-like amenities including a 24-hour concierge service, well-equipped fitness center, private dining and wine tasting room, "zen" space, games room, theatre, outdoor pool, kids' zone, chef's table, karaoke room **Convenient location** steps from a bus stop, shopping (LCBO, Walmart, Banks, The Beer Store, REAL CANADIAN SUPERSTORE, HOME SENSE,WINNERS, LONGOS, Canadian Tire, Restaurants and scenic trails/parks). **Easy highway access** to the 403 and 407 for seamless commuting. Minutes from a nearby hospital! Perfect for professionals seeking style and convenience. Don't miss out, schedule your viewing today! BONUS **YOUR PRIVATE LOCKER BESIDE THE UNIT** Rear to find !Don't miss your chance to own this exceptional suite that truly checks all the boxes. Welcome home!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.22 X 2.46 m |
|
| Bedroom (Main) | 3.29 X 3.04 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.07 X 2.49 m |
|
| Living Room (Main) | 6.7 X 3.07 m |
|
Broker: HOUSESIGMA INC.MLS®#: W12956098
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type