Menu
#1126 - 2485 Taunton Road, Oakville L6H 3R8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,300
Leased Price:
$2,200
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 11 |
| Exterior | Other |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas and Trafalgar |
Description
This Brand New Oak & Co Condo in Dundas and Trafaglar is waiting for its first Resident! This 1 Bedroom, 1 Bathroom 1 parking conveniently located close to the elevator.Take in Breathtaking views for the ravine from the balcony, and enjoy a large open concept living/Dining area, walk-in Closet bedroom.The unit also boasts A 9 Ft Smooth Ceiling, S/S Fridge, Granite countertops, and Wide Plank Laminate flooring. Steps to all Amenities, Public Transit, Sheridan College, Go Station and Highway.
Extras
Fridge, Stove, Built-in Microwave, Built-in Dishwasher, Washer and dryer and all existing Electrical light fixtureDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | Uptown Core |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES SUCCESS TEAMMLS®#: W5902056
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type