Menu
2489 Taunton Road 711, Oakville, ON L6H 3R9



Login Required
Create an account or to view all Images.
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$439,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 7 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $2,112 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Trafalgar |
Description
Welcome to Suite 711 at 2489 Taunton Road, a sophisticated and meticulously designed 1-bedroom, 1-bathroom residence situated in the highly coveted Oak & Co. master-planned community in Oakville. This mid-floor unit features a highly functional, zero-waste layout bathed in abundant natural light. The contemporary design, open-concept kitchen comes complete with a premium functional island, stone countertops, and stainless-steel appliances. Relax in the bright living area or step out onto your private 62 sf balcony. Comes with an oversized Laundry room with walk-in closet providing extra storage space. Parking has EV rough in. Perfect for young professionals or first time home buyers, this unit puts you steps from the Uptown Core Bus Terminal, Walmart, and the Real Canadian Superstore. Commuting is effortless with rapid access to Highways 403, 407, and the QEW.Building Amenities include Outdoor pool, state-of-the-art gym, Pilates studio, party room, 5th-floor terrace, and concierge.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | South East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Flat) | 2.97 X 3.04 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.04 X 2.48 m |
|
| Dining Room (Flat) | 6.6 X 3.09 m |
|
| Living Room (Flat) | 6.6 X 3.09 m |
|
Broker: KW Living RealtyMLS®#: W13167494
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type