Menu
#204 - 2326 Taunton Road, Oakville, ON L6H 0L3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$728,800
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $2,525 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd & Oak Park Blvd |
Description
Amazing 2-storey Urban townhome by Ballantry Homes in desirable uptown core Oakville! This beautiful corner unit urban townhome is a large 2 bedroom 2 bath, attached garage with inside entry! Parking for 2! Large living and dining room combination with a walkout to a large covered balcony. Primary bedroom with en-suite and walk-in closet, great layout with over 1000 sq.ft. Walk to shops, restaurants and transit Hub. Close to highways, parks and all amenities. With affordable condo fees.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Second) | 3.54 X 2.44 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.17 X 4.05 m |
|
| Living Room (Second) | 5.49 X 3.54 m |
|
| Dining Room (Second) | 5.49 X 3.54 m |
|
| Kitchen (Second) | 2.74 X 2.44 m |
|
Broker: INTERCITY REALTY INC.MLS®#: W6794192
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type