Menu
#1012 - 2333 TAUNTON Road, Oakville, ON L6H 6Z3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
0parking
sqft *
Expired
List Price:
$3,345
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 0 |
| Level | 10 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd |
Description
Incredible lifestyle living with the freedom from home ownership in the heart of beautiful Oakville. No more grass cutting, roof repairs or snow removal….come enjoy the full service amenities of The Taunton with underground parking, full time concierge, courtyard patio, gas BBQ cooking, outdoor fireplaces and open views. Indoor features full gourmet kitchen open to cozy fireside lounge…all accessible for get togethers or a private meal. The suites feature open concept layouts with wide plank hardwoods, Caesarstone counters, full appliance packages, separate balconies and all new cabinetry and styling plus pets are welcome and can enjoy the in-house pet spa. All set close to local shopping, dining and major highways, with easy walkability to adjacent family neighbourhood.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Ground Source |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Main) | 3.25 X 3.05 m | |
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 4.27 X 3.05 m | |
| Den (Main) | 2.74 X 1.98 m | |
| Living Room (Main) | 3.66 X 3.1 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.44 X 4.7 m |
|
| Foyer (Main) | 0 X 0 m |
Broker: RE/MAX ESCARPMENT TEAM LOGUE REALTYMLS®#: W7364060
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type