Menu
#1102 - 2481 Taunton Road, Oakville, ON L6H 3R7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$899,999
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 11 |
| Exterior | Other |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Trafalgar |
Description
Beautiful Oak&Co T2! Bright And Spacious 2 Bedroom, 2 Bath Features An Open Concept Living/ Dining Area, Builder Upgraded Finishes, Balcony, In Suite Laundry, Kitchen Valance, And Upgraded Faucets. Steps To All Amenities, Oakville Hospital, Public Transit, Go Train And Highways.
Extras
Fridge, Stove, Built In Microwave, Built In Dishwasher, Washer/Dryer.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Foyer (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: MAPLE RING REALTY INC.MLS®#: W6057840
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type