Menu
#1110 - 2481 Taunton Road, Oakville, ON L6H 3R7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,300
Leased Price:
$2,300
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 11 |
| Exterior | Other |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas And Trafalgar |
Description
Absolutely Stunning! This bright one bedroom condo features a Breathtaking & unobstructed West view overlooking pond. Bright and Spacious living/dining with floor to ceiling window, an upgraded modern kitchen with stainless steel built in appliances, Centre Island and a generous size bedroom with a large window and a huge walk in closet. Steps To All Amenities, Oakville Hospital, highways, Go Train, Shopping & Much More. Amazing Amenities featuring Fitness Centre, Outdoor Pool, Pilates Room, Garden, Kids Zone and much more.
Extras
All Elfs, Blinds, S/S Fridge, Stove, B/I Dishwasher, B/I Microwave, Washer, Dryer. One Parking & One Locker. Also available Furnished for $3000/month.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.25 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.05 X 2.49 m |
|
| Dining Room (Flat) | 6.93 X 2.49 m |
|
| Living Room (Flat) | 6.93 X 2.49 m |
|
Broker: KHOULANI REAL ESTATE GROUP INC.MLS®#: W8043846
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type