Menu
#710 - 2481 Taunton Road, Oakville, ON L6H 3R7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,300
Leased Price:
$2,275
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 7 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Trafalgar |
Description
Beautiful 1 Bedroom Unit With Lots Of Upgrades- Built In Appliances, Under Cabinet Lighting In Kitchen, And Functional Island For Additional Space/Eating Area. Bathroom Has Glass Door In Shower + Upgraded Shower Hardware. Blinds Are Installed + Blackout Blinds In The Bedroom. Bedroom Has A Walk-In Closet. Bright Unit With A Great View! Steps To All Amenities, Oakville Hospital, Shopping, Restaurants, Hwy & Go Train. 1 Parking & 1 Locker.
Extras
Located In The Heart Of Uptown Oakville & Close To All Lifestyle Amenities Such As Restaurants, Spa Boutiques, Indigo, Golf Town, Oakville Place, Oakville Hospital & So Much More.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Ground) | 0 X 0 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W8046528
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type