Menu
#359 - 2481 Taunton Road, Oakville, ON L6H 3R7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$624,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Common Element Condo |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | "Aluminum Siding"Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas / Trafalgar |
Description
Amazing 1+1 bedroom, 2 bath condo in Uptown Core of Oakville! With over 700 sq ft of living space, this unit comes with a spacious Kitchen with Waterfall Quartz Countertops, Stainless Steel Appliances and Plenty of Cupboard Space! The generous sized Living Room is combined with the kitchen which is ideal for entertaining and has a Walk-out to the Balcony. The bedroom has a large bright window, Walk-in closet and Separate ensuite with Standing shower. The Large Den is separated from the living area which is ideal for working from home. One Parking & One locker included! Fantastic building amenities such as Gym, Outdoor Pool, Sauna, Meeting/Party Room, Concierge, Underground Parking. Close to Restaurants, elementary, secondary & french immersion schools, Shops, Grocery Stores, Public Transit, Greenspace and Major Highways!
Extras
Taxes are not yet assessed with City.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.3 X 2.49 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.53 X 3.02 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.4 X 2.7 m |
|
| Living Room (Main) | 4.26 X 2.74 m |
|
Broker: NEW ERA REAL ESTATEMLS®#: W8167132
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type