Menu
#1130 - 2485 Taunton Road, Oakville, ON L6H 3R9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Expired
List Price:
$3,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 12 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St W & Trafalgar |
Description
A stunning 2 bedroom suite with amazing south views available for lease. Be the first to live in this
luxury suite complete with an open concept living plan, modern kitchen with built in appliances, two full
bathrooms, high ceilings, walk out to balcony with expansive views, parking and locker.
Located in the heart of upper Oakville near Trafalgar and Dundas with immediate access to big box
shopping just steps away, Oakville transit and nearby parks and community services. This luxury
building has extensive amenities including outdoor pool, gym, theatre, party room, visitor parking and
concierge.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 3.2 X 3.09 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.25 X 3.12 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.66 X 2.43 m |
|
| Dining Room (Main) | 8.07 X 3.04 m |
|
| Living Room (Main) | 8.07 X 3.04 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W6813936
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type