Menu
#232 - 2485 Taunton Road, Oakville, ON L6H 3R8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,550
Leased Price:
$2,550
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | "Brick Front" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar & Dundas |
Description
Welcome to Oak and Co's Third Tower! Built in 2022 this unit features a spacious 1-bedroom + den layout with 1.5 bathrooms. You'll enjoy an open concept design with laminate flooring and 10ft ceilings. The modern kitchen is complete with built-in appliances, a kitchen island, and a stylish backsplash. Large windows flood the unit with natural light. The den offers flexibility, and the living room leads to a generous 334 sq ft balcony. The bedroom includes a large window, mirrored closet, and a 4pc ensuite. Building amenities include a 24-hour concierge, fitness centre, yoga room, kids' area, wine tasting room, and a BBQ terrace. Convenience is key, with a Goodlife Gym, restaurants, Oakville Place mall, Oakville Hospital, and more nearby. Commuting is a breeze with easy access to the QEW, 403, 407, and 401, plus the Oakville transit bus stop is steps from the building.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Flat) | 4.41 X 3.01 m |
|
| Living Room (Flat) | 5.09 X 3.06 m |
|
| Den (Flat) | 6.99 X 7 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.04 X 2.45 m |
|
Broker: RE/MAX REALTY SPECIALISTS INC.MLS®#: W7231470
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type