Menu
#114 - 2485 Taunton Road, Oakville, ON L6H 3R8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
3 bath
2parking
sqft *
Expired
List Price:
$925,999
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 1 |
| Exterior | Other |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Trafalgar |
Description
Oak&Co T3 Loft! Bright And Spacious 2 Bedroom, 3 Bath, 2 Storey Loft Overlooking Morrison Creek
Ravine. Features An Open Concept Living/ Dining Area, Pot Lights Through Out Plus Many More
Builder Upgraded Finishes! Large Terrace Facing The Morrison Creek Ravine, In Suite
Laundry, Waterfall Edge Counter, Upgraded Faucets. Steps To All Amenities,
Oakville Hospital, Public Transit, Go Train And Highways.
Extras
Blackout Blinds In Bedrooms, Fridge, Stove, Built In, Built In Dishwasher, Washer/Dryer. Access To Building Amenities Including Gym, Outdoor Pool, and Games Room.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| null (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: MAPLE RING REALTY INC.MLS®#: W7250600
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type