Menu
#1127 - 2485 Taunton Road, Oakville, ON L6H 3R8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,500
Leased Price:
$2,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 11 |
| Exterior | Other |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas And Trafalgar |
Description
Brand New Unit At Oak & Co T3. Bright Open Concept Layout Featuring 1 Bed W/ Walk-In Closet, Den And 1 Bath W/ Many Upgrades Added. Enjoy The Fantastic Amenities Within The Building. Amazing Location Close To Public Transit, Sheridan College, Oakville Hospital, Go Train, Highways, Shopping, Cafes, Entertainment & Parks.
Extras: Upgraded Throughout: Kitchen Island Upgrade, Fridge, Stove, Dishwasher, Microwave, Washer, Dryer, Blinds Installed, Upgraded Faucets In Kitchen And Bathroom
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Den (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W7267122
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type