Menu
#624 - 2485 Taunton Road, Oakville, ON L6H 3R8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 6 |
| Exterior | Other |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas And Trafalgar |
Description
Located In Sought After Community, This Stunning New 1 Bedroom 1 Bathroom Unit Features A Great Open Concept Layout With Floor To Ceiling Windows, Upgraded Kitchen With Built-In Appliances, W/O Balcony With An Unobstructed South view. Conveniently Located In Oakville's Uptown Core Surrounded By Shops, Restaurant's, Bus Terminal, Go, Hwy 403/407. Extensive Amenities: Chef's Table, Wine Tasting Rm, BBQ Terrace, Fitness Centre And More!
Extras
Built-In Appliances: Fridge, Stove, Dishwasher, Microwave, Washer And Dryer. 1 Parking 1 LockerDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m | |
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.2 X 3.09 m |
|
| Living Room (Main) | 3.05 X 3.96 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.99 X 2.51 m |
|
Broker: RE/MAX ABOUTOWNE REALTY CORP.MLS®#: W7337818
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type