Menu
#1122 - 2485 Taunton Road, Oakville, ON L6H 3R9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 11 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dunas & Trafalgar |
Description
The Luxurious, Bright And Brand New 1 Bedroom Condo In Oak Park-Oakville Has Full Of Natural Light, 9 Foot Flat Ceiling, Upgraded Kitchen Island, High End Appliances, Quartz Countertop, Backsplash, In Suite Laundry, And A Beautiful Bathrooms. Amazing Amenities And Is In A Great Location. The Fitness Centre, Outdoor Pool, Pilates Room, And Garden Make It The Perfect Place To Relax And Enjoy.
Extras
Close To Sheridan College, The New Oakville Trafalgar Memorial Hospital, A Minute Walk From The Uptown Bus Terminal, Minutes To Highway 407 And 403, Oakville Go, Grocery Stores, RestaurantDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Foyer (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Main) | 3.05 X 3.69 m |
|
| Living Room (Main) | 7.8 X 3.11 m |
|
| Dining Room (Main) | 7.8 X 3.11 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.68 X 2.56 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W8195674
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type