Menu
39 The Greenery na, Oakville, ON L6H 6J6



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
7 bed
4 bath
3parking
sqft *
Sold
List Price:
$1,249,000
Sold Price:
$1,330,000
Sold in Oct 2023
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 3 |
| Lot Size | 21.03 x 96.78 |
| Exterior | Brick"Vinyl Siding" |
| Property Tax | $3,437 |
| Basement | Finished"Separate Entrance" |
| Dir/Cross St | Sixth Line to The Greenery |
Description
WELCOME TO 39 THE GREENERY IN SOUGHT AFTER RIVER OAKS. THIS FULLY RENOVATED, CORNER UNIT TOWNHOME FEATURES AN EXTREMELY FUNCTIONAL LAYOUT SUITABLE FOR ALL LIFESTYLES, WITH 4 LARGE BEDROOMS, 3 BATHS, AND OPEN CONCEPT LIVING THROUGHOUT. THE MASTER SUITE FEATURES A 5 PIECE BATH, WALK IN CLOSET, AND A LARGE WALK OUT TERRACE OVER LOOKING THE GREENERY. THE BASEMENT FEATURES A 3 BEDROOM LAYOUT, WITH A KITCHEN, SEPARATE BATH AND A SEPARATE ENTRANCE, MAKING IT PERFECT FOR FAMILIES LOOKING FOR EXTRA LIVING SPACE OR ADDITIONAL INCOME. EXPERIENCE THE BEAUTY OF DOWNTOWN OAKVILLE JUST MINUTES AWAY. CONVENIENTLY LOCATED CLOSE TO SCHOOLS, HIGHWAYS, SHOPPING, RESTAURANTS, CAFES AND SO MUCH MORE!
Extras
NEW ROOF (2022). NEW FURNACE AND AC (2020). WINDOWS REPLACED (2021). NEW GARAGE DOOR AND SIDING (2023). EXTERIOR STONE AND POURCH (2022). NEW FENCE (2022).Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Detached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Third) | 0 X 0 m | |
| Powder Room (Main) | 0.8 X 2.2 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.2 X 5.5 m |
|
| Bathroom (Third) | 2.7 X 3.2 m |
|
| Bathroom (Second) | 3 X 2.5 m | |
| Bedroom (Second) | 4.5 X 3.8 m | |
| Bedroom 3 (Second) | 2.6 X 4.4 m | |
| Bedroom 2 (Second) | 2.3 X 4 m | |
| Bathroom (Main) | 4.1 X 2.3 m | |
| Living Room (Main) | 4.1 X 5.4 m | |
| Kitchen (Main) | 4.1 X 4.7 m |
Broker: PSRMLS®#: W7032574
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type