Menu
52 The Greenery na, Oakville, ON L6H 6J7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,129,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 18.04 x 89.24 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $3,711 |
| Basement | FullFinished |
| Dir/Cross St | Sixth Line to The Greenery |
Description
Welcome to 52 The Greenery! This exquisite freehold townhome boasts over 1900 sqft of total living space including fully finished basement with 3+1 bedrooms and 3 full baths and 2 car garage. The main floor features 9' ceilings, a beautifully updated kitchen with quartz countertops(2019) open to the spacious dining/living space and main floor laundry. Large primary bedroom with a 4 piece ensuite, a generous closet, and a Juliette balcony. The 2nd floor also offers a cozy living room with gas fireplace. The third floor features two additional bedrooms and another full bathroom. Fully finished basement with kitchenette (2019), full bath, bedroom and additional fex space. Outside, your private deck and patio for relaxing and entertaining. Updated Windows (2020), Furnace and A/C and Owned Water Heater (2017). Located in the sought after River Oaks Community close to schools, parks, trails, shopping, transportation, Sheridan College and the River Oaks Park Community Centre.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Detached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Other (Basement) | 2.78 X 1.88 m | |
| Bedroom (Basement) | 2.79 X 4.14 m | |
| Bathroom (Basement) | 2.17 X 1.85 m |
|
| Bedroom (Third) | 2.6 X 4.29 m | |
| Bedroom (Third) | 3.95 X 3.65 m | |
| Bathroom (Third) | 2.64 X 1.7 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.81 X 5.09 m | |
| Family Room (Second) | 5.24 X 3.74 m | |
| Bathroom (Second) | 1.84 X 2.58 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.01 X 4.26 m | |
| Dining Room (Main) | 4.2 X 1.55 m | |
| Living Room (Main) | 3.71 X 4.51 m |
Broker: KELLER WILLIAMS COMPLETE REALTYMLS®#: W8162694
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type