Menu
#25 - 2184 Trafalgar Road, Oakville, ON L6H 7H2



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
Sold
List Price:
$1,195,000
Sold Price:
$1,150,000
Sold in Jun 2023
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 14.01 x 59.06 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $4,344 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar & River Oaks |
Description
Freehold Townhome In Sought-After River Oaks! Just Shy Of 2000 Sq Ft Boasting All The Upgrades. Sun Soaked, 3 Bedroom, 3 Bathroom Home W/ Modern Layout. Chef's Kitchen Boasts 10 Foot Smooth Ceilings, Pot Lights, Shaker Kitchen Cabinetry, Additional Pantry Storage, Waterfall Counter, Extra-Large Island W/ Storage & More. Sunny, Zero Maintenance West Facing Deck Off The Kitchen- Complete W/Natural Gas & Water Line. Oak Hardwood Flooring & Staircase. Spa-Like Primary Bedroom Suite Is A True Oasis- Featuring A Private Balcony, Large Walk-Through Closet, Spacious (Highly Upgraded) Ensuite Bath W/ Plenty Of Storage, Double Sinks & Water Closet. Den Area Makes For The Perfect Home Office W/ Large Windows, Built-In Storage & Heated Flooring. Well-Built & Quiet On A Family-Friendly Complex. Minutes To GO Train, Highways & Sheridan College- Perfect For End User Or Investors Alike. Schedule A Showing Today And Unlock The Possibilities Of This Wonderful, Low-Maintenance, Worry-Free Home.
Extras
Private 2 Car Tandem Garage, Great Neighbours & Child/Family Friendly Area. Nestled In Top Rated School District, Easy Access To Shopping, Qew/403/407, Go Train, Trails & Parks. Quality Build- Dunpar Homes.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Third) | 7.01 X 3.96 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.13 X 3.96 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.02 X 3.96 m |
|
| Living Room (Main) | 4.3 X 3.96 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.84 X 3.96 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.2 X 3.96 m |
|
Broker: HARVEY KALLES REAL ESTATE LTD.MLS®#: W6104788
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type